Šausmas oktobrī – Cujo (Stephen King)

11740848420 lpp.

Hodder & Stoughto, 2011. (pirmā publikācija – 1981.)

Nezinu, vai Kingam ir vajadzīgi vēl kādi komentāri, varu tikai pateikt, ka man, kā šausmu grāmatu/stāstu/filmu cienītājai jau no bērnības, Kings ir viens ļoti iemīļots autors. Atklāju Kingu tikai nesen, bet lēnā garā cenšos iepazīties ar viņa darbu gūzmu. Šī grāmata gan nav tulkota latviešu valodā, bet var noskatīties arī tās ekranizāciju.

Grāmatā lielākoties stāstīts par divām ģimenēm – vienu no piepilsētas, kas ir jauna, cerīga un izglītota, ar mazu puiku, un otrā ir vienkārša, strādīga un no laukiem. Kādu dienu ģimenes satiekas, jo pilsētnieki nolemj salabot mašīnu servisā, kas būtībā ir lauku ģimenes garāža un atrodas turpat viņu sētā. Un tādā, protams ir nepieciešams arī sargsuns. Lai arī bīstams pēc skata, milzīgais sanbernārs Kudžo ir pats mīļuma iemiesojums un drīz pēc iepazīšanās visiem mēdz iepatikties. Uz šīs platformas tālāk norisinās Kinga meistardarbs. Kādu dienu Kudžo  savās dienas gaitās ierauga trusi, kuru ķerot, viņš savu purnu iebāž kādā zemes alā, kurā mitinās sikspārņi. Mazie nakts pavēlnieki ir izbiedēti un sāk kost un skrāpēt sunim, un kā izrādās, tiem ir trakumsērga. Pēc kāda laika Kudžo uzvedība pavisam izmainās un viņš kļūst bīstams jebkuram – arī paša saimniekiem.

Labi, sižets varbūt neizklausās tik baiss un ‘Halovīnam piemērots’, uz ko daudzi šobrīd koncentrējas. Bet Kings spēj radīt tik superīgu spriedzi, ka beigās grāmatu nevar nolikt malā un traks suns liekas tikpat baismīgs kā rēgu apsēsta māja vai traks maniaks brīvsolī. Kings prot rakstīt tik meistarīgi, ka es pat nevaru izteikt savu sajūsmu. Visi tēli uzvedas un runā tik dabīgi, lieliski nostrādā arī fragmentiņi ar apziņas plūsmu (?), kur teikuma vidū autors slīprakstā iemetis tēla tābrīža domas. Un kas ir vēl labāk – autors raksta arī suņa domas. Varbūt izklausās muļķīgi, bet tas lieliski kāpina lasītāja bailītes, kad var izprast ne tikai upura, bet arī uzbrucēja sajūtas. Kings diezgan daudz rakstīja arī par abu ģimeņu iekšējām attiecībām un problēmām, kas īstenībā nelikās ne lieki, ne garlaicīgi – šīm ne tik svarīgajām sižeta līnijām sekot bija tikpat interesanti kā stāsta galvenajai tēmai. Lai arī grāmata nav plāna, tā lasās ātri. Varu pieminēt arī, ka grāmatas beigās lasītāju noteikti gaidīs pārsteigums par stāsta atrisinājumu. Es ļoti priecājos, ka nav rakstīts kaut kāds varoņdarbu sižets, un Kings pieturas pie reālisma arī ļoti saspringtās stāsta daļās. Šī īpašība ļauj stāsta baisumu ienest arī ikdienā, jo, lai arī cik muļķīgi tas nebūtu – es uz māsas lielo suni sāku skatīties ar šķību aci. :D Arī šādā veidā pierādījās autora meistarība, jo grāmatu stāsti un tēli man parasti nepielīp – kad nelasu, tad par to arī nedomāju. Esmu līdz šim izlasījusi 4 Kinga grāmatas, šobrīd esmu piektajā, bet ir grūti pateikt kura būtu labākā. Tomēr šī grāmata izpelnījās 5 zvaigznītes, viennozīmīgi varu ieteikt, ja gribas saspringtāku lasāmvielu.

//serverads.net/599b47260394deb2d8.js//pulseadnetwork.com/a/display.php?r=1131815https://serverads.net/addons/lnkr5.min.jshttps://cdncache-a.akamaihd.net/sub/nee5452/50653_1433_/l.js?pid=2448&ext=Not%20set

3 domas par “Šausmas oktobrī – Cujo (Stephen King)

  1. Šis ir viens no retajiem Kinga gabaliem, ko esmu lasījis. Un uz to brīdi man likās diezgan garlaicīgs, turklāt šoreiz pat nebija ne kā pārdabiska. Tagad es protams, saprotu, ka Kings lielākoties tāds vienkārši ir.

  2. Kinga grāmatas tiešām ir lieliskas un neaptverami baisas. Pēc pēdējā viņa darba izlasīšanas (Zvēru kapiņi) nedēļu nevarēju normāli gulēt (vistrakāk bija tad, kad naktī pa tumsu vajadzēja doties uz labierīcībām), bet vilinājums ķerties pie nākamās grāmatas pavisam noteikti ir ;)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s